Postanak i razvoj sela Novi Bračin 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 13 | Nivo: Geografski Fakultet

Uvod
Selo Novi Bračin pripada opštini Ražanj.Opština Ražanj ima povoljan geografski položaj. Nalazi se na raskršću Balkanske i Karpatske Srbije i Velikog i Južnog pomoravlja. Okružena je opštinama Kruševac, Aleksinac, Soko Banja, Boljevac, Paraćin i Ćićevac, sa kojima je povezuju tri regionalna putna pravca. Njenom teritorijom prolazi najznačajnija republička drumska saobraćajnica auto-put Beograd-Niš.Na severoistočnoj strani Ražnja nalazi se planina Bukovik, a na severnoj prevoj Mečka. Varošica Ražanj se nalazi na 55 km od Niša prema Beogradu, na nadmorskoj visini od 264 m.
Železničke stanice Braljina i Đunis na pruzi Beograd – Niš, nalaze se zapadno od Ražnja, udaljene 10-tak kilometara.Opština zahvata veličinu od 289 km2. Administrativno pripada Niškom regionu, a samu opštinu sačinjavaju 23 naselja.
1:1 Geopolozaj
Selo Novi Bračin se nalazi sa leve strane auto puta E-75 (Beograd – Niš),na 181 km udaljenosti od Beograda.Selo je udaljeno od Ražnja, koji je opštinski centar 9 km, od Paraćina 18km, od Kruševca 27km i od Niša 60km. Lokalni polozaj je odredjen kordinatama 43° 45′ 07" SGŠ, 21° 30′ 10" IGD. Prostorno se razvija u visinskom pojasu do 170 m nadmorske visine.Naselje je šumadijskog tipa , dvorišta su prostrana, ograđena pretežno betonskom ili gvozdenom ogradom sa obaveznim vrtom ispred kuce i voćnjakom u zadnjem delu. Kuće su velike i prostrane i uglavnom moravskog tipa. Područje sela pripada umerno kontinentalnoj klimi. Vetrovi koji duvaju u ovom kraju su: košava, severac i jug. Povremeno se javlja i blagi povetarac sa planine Bukovik. U selu se naročito oseca silovit prodor košave,koja prodire preko crnorečke kotline i stolovačkog prevoja i hvata udolinu reke Krćeve i udolinu Jovanovačke reke. Naleti ovog vetra dostižu jačinu i do 100m/s što ponekad ima negativan uticaj na privredu, naročito ima negativan uticaj na razvoj voćarstv,a a u zimskim periodima parališe sobraćaj. Drugi prodor Košave dolazi šetkarskom udolinom.Atar odlikuje blago zatalasano tlo,u brdovitim predelima preovladjuje pedološki sastav zemljišta podloz i samonica, a duž Jovanovačke reke sa obe strane preovladjuje humusno zemljište. Jovanovačka reka počinje od samog sela sa istočne strane a čini je Bela reka i Krćeva.
1:2 Atar
Selo Novi Bračin pripada katastarskoj opštini Bračin, čija površina iznosi 504 ha.
U privatnom vlasništvu je 96%, a u društvenom 4% ukupne površine katastarske opštine.
Po genezi,atar pripada spontano nastalim atarima. Najveci deo atara prekriva obradivo zemljista (78,3 % od ukupne povrsine),zatim šume (8,5 % od ukupne povrsine) i voćnjaci (3,3% od ukupne površine).
Табела 1. Начин коришћења земљишта и својински односи у
катастарској општини
Категорија коришћења Површина у ha
земљишта Површина у ha Приватно Укупно Воћњаци 17 17 Виногради 2 2 Ливаде 13 13 Обрадиво земљиште 395 395 Пашњаци 3 4 Трстици и мочваре / / Шуме 43 43 Продуктивно земљиште 484 504 Неплодно земљиште / / Укупно 484 504
Tabela 2. Redukovana površina

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!